استاندارد سازی طراحی مبلمان های چوبی، با ارگونومی بدن

مبل تختخوابشو ارگرونومی قیمت مبل

استاندارد سازی طراحی مبلمان های چوبی، با ارگونومی بدن

مبل تختخوابشو ارگرونومی قیمت مبل

ارگونومی بدن

ارگونومی دو هدف مهم دارد:

 

هدف اول : افزایش کارایی و بازده انجام کارو فعالیت های دیگر است . افزایش سهولت کاربرد ،کاهش خطا و افزایش بهره وری در این مقوله می گنجد .

هدف دوم : تقویت بعضی از ارزش های انسانی مطلوب از جمله افزایش ایمنی ،کاهش خستگی و تنش ،افزایش راحتی ،افزایش مقبولیت نزد کاربر ، افزایش میزان رضایت شغلی و بهبود کیفیت زندگی است .

و اما کاربرد های ارگونومی ،با توضیحاتی که داده شد مشخص می شود که عملکرد یک وسیله تنها نمی تواند ملاک قرار بگیرد بلکه کالاها و محصولات ساخته شده باید برای استفاده انسان مطابق با نیازها ،خواسته ها ،راحتی و قابلیت های او سازگار و هماهنگ  شومد . در این میان وظیفه متخصصین ارگونومی یا مهندسین فاکتورهای انسانی مهیا کردن راحت ترین شرایط از جنبه های زیر می باشد:

از نظر میزان سروصدا ،کاهش بار مغزی و فشار جسمی ،میزان روشنایی ، آب و هوا ،اصلاح وضعیت کاری و کاهش نیرویی که صرف انجام دادن کارها می شود ،ساده کردن اعمال حسی -روانی در خواندن ودرک کردن وسایل نشان دهنده به منظور درک انتقال سریع ،بدون خطا و اشتباه ،راحت تر ساختن جابجایی و حرکت اهرم ها و دسته ها ، در دسترس قرار دادن کلیدها و دکمه ها و سایر قسمت ها به ترتیب اهمیت و اولویت منطقی ، اجتناب از کوشش برای فراخوانی اطلاعات غیر لازم و …

هدف دانش ارگونومی تقویت بعضی از ارزش های انسانی مطلوب از جمله افزایش ایمنی ،کاهش خستگی و تنش ،افزایش راحتی ،افزایش مقبولیت نزد کاربر ، افزایش میزان رضایت شغلی و بهبود کیفیت زندگی است

بنابراین برای اینکه طراح بتواند جوابگوی تمام نیازهای افراد مختلف جامعه باشد ،باید بداند که چند درصد از این افراد دارای چه خصوصیات و ویژگی های جسمانی هستند و برای این منظور باید از جمعیت مخاطبان بالقوه محصول مورد نظر آمارگیری کرده و داده های به دست آمده را توسط کارشناسان تجزیه و تحلیل کند . این آمارگیری نیز باید از گروه های مختلف اجتماع انجام شود زیرا مثلا در یک جامعه ،گروهی چاق ، عده ای لاغر ، بعضی بلندقد و بالاخره بعضی نیز با تمام این افراد متفاوت هستند و به همین دلیل گاهی ارائه یک محصول در بازار برای عده ای بالاتر از حد استاندارد و برای عده ای دیگر پایین تر از حد استاندارد قرار می گیرد .

مثلا طی تحقیقاتی که در سال ۱۹۸۵ انجام شد ،مشخص شد که یک طرح مطلوب و کاملا مناسب کلاه ایمنی که در اروپا با استقبال فراوانی مواجه شده بود ،فقط برای ۴۰ درصد مردم سریلانکا قابل استفاده بوده است . همچنین وقتی استانداردهای آنتروپومتری آمریکاتعیین شد این اندازه فقط برای۹۰ درصد آلمانی ها ،۸۰ در صد فرانسوی ها ، ۶۵ درصد هندی ها ،۴۵ درصد ژاپنی ها ۱۰ درصد ویتنامی ها مناسب بوده است .

پشتی صندلی هرگز نباید کاملا صاف و به صورت ۹۰ درجه به کفی آن متصل شده باشد ،بلکه باید با کفی ،زاویه ای مناسب بسازد . در این مورد بهترین زاویه برای انجام کارهای روزمره ۱۰۵-۱۱۵ درجه می باشد . یعنی زمانی که روی صندلی می نشینید با زاویه کمی به طرف عقب متمایل باشید

برای بهتر آشنا شدن با واژه ارگونومی به چند مثال می پردازیم . با توجه به اینکه صندلی و مبل یکی از اساسی ترین وسایل مورد استفاده روزمره هستند ،بررسی ویژگی های ارگونومیک یک صندلی مناسب ضروری است تا به کمک آن بتوان بهترین و کم عارضه ترین صندلی یا مبلمان را برای محیط زندگی خود انتخاب نمود ؛ چرا که عوارض بسیاری مانند دردهای ستون مهره ها ، گردن ،شانه ها ، بازوها حتی خواب رفتگی عضلات و… در صورت استفاده نامناسب به وجود می آید .

– جنس رویه صندلی باید بصورتی باشد که جاذب رطوبت بوده و باعث تعریق زیاد بدن در محل هایی که با صندلی در تماس است ، نشود و در واقع صندلی بتواند تنفس کند . این جنس نباید به گونه ای باشد که هنگام نشستن آسایش دمایی بدن را بر هم زند . همچنین برای رعایت بهداشت ،بهتر است صندلی هایی که در آشپزخانه و یا مکان های بهداشتی استفاده می شوند دارای قابلیت تعویض و یا شستشوی رویه باشند.

– از آنجا که هنگام نشستن ، فشار جانبی زیادی بر ستون مهره ها وارد می شود ، باید با استفاده از یک صندلی با پشتی مناسب این فشار را کاهش داد . پشتی صندلی هرگز نباید کاملا صاف و به صورت ۹۰ درجه به کفی آن متصل شده باشد ،بلکه باید با کفی ،زاویه ای مناسب بسازد . در این مورد بهترین زاویه برای انجام کارهای روزمره ۱۰۵-۱۱۵ درجه می باشد . یعنی زمانی که روی صندلی می نشینید با زاویه کمی به طرف عقب متمایل باشید.

– نکته دیگر قوس مناسب بر روی پشتی است . این قوس باید حدودا ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر از کفی صندلی فاصله داشته و انحنای ستون مهره ها را بطور کامل پوشش دهد . اگر پشتی صندلی فاقد این خصوصیت باشد باعث ایجاد دردهای عضلانی و یا فشار بیش از حد بر روی مهره های کمری می شود.

– اگر صندلی مورد استفاده دارای چرخ است ،دقت شود که چرخ های آن روان بوده و حتما دارای ترمز باشد . حرکت های بی جا ویا عدم روان بودن چرخ ها می تواند فشارهای عصبی نا آگاهانه ای در شما بوجود آورد.

هانیه تا حدود زیادی با معنا و مفهوم کلمه ی ارگونومی آشنا شد و متوجه  شد که برای ساخته شدن وسایل منزل ،علوم مختلفی دست به دست هم می دهند تا علاوه بر راحتی و ایجاد آسایش ، سلامتی بدن نیز تامین شود.

سرور حاجی سعید

کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *